U Matici hrvatskoj Kolokvij u povodu 85. rođendana Stijepe Mijovića Kočana

Kultura

Piše: sšh

Odjel za književnost Matice hrvatske upriličio je u ponedjeljak Kolokvij u povodu 85. rođendana Stijepe Mijovića Kočana književnika, pjesnika, putopisca, scenariste i filmskog redatelja koji je svoj prvi tekst napisao sa 16 godina. Pozdravno slovo tom književnom bardu, zaljubljeniku u rodne Konavle održali su književni tajnik Matice hrvatske Božidar Petrač i predsjednica Društva hrvatskih književnika Hrvojka Mihanović-Salopek.

Obraćajući se slavljeniku Petrač je istaknuo kako je prošlo godinica od kada se Stijepo pojavio na ovom svijetu u konavoskoj biblijskoj zemlji. U svom se pjesništvu nikada nije priklanjao skupnim pjesničkim tendencijama već se pokazivao kao samostalna pjesnička pojava. U svojoj zadnjoj knjizi „101 zvonin„ predstavljenoj nedavno u Zagrebu, sastavio je veliku ogrlicu od tisuću i jednog soneta ili 101 u kojoj zaključuje svoje pjesničke napore i posvećuje ih 1100-oj obljetnici Hrvatskoga Kraljevstva. Okušao se u svim književnim žanrovima. U svim njegovim pregnućima možemo prepoznati veliku posvećenost estetskim i etičkim vrijednostima njegove književnosti i neporecivu skrb za zavičaj i hrvatske nacionalne težnje, rekao je Petrač podsjećajući da je Mijović Kočan dugogodišnji istaknuti član Matice hrvatske.

Predsjednica Hrvatskog društva hrvatskih književnika (DHK) Hrvojka Mihanović-Salopek istaknula je da je Kočan ugledni član DHK-a. Zaslužan je za pokretanje svog zavičajnog društva Konavle i izdanja Konavoskog zbornika. Autor je je više od 20 književnih djela i dobitnih mnogih nagrada uključujući i nagradu „Antun Branko Šimić“. Uspješan je antologičar, rekla je Mihanović Salopek čestitajući mu 85 rođendan.

Robertino Bartolec, varaždinski pisac i nakladnik podsjetio je da je Kočan 2024. dobio književnu nagradu „Zvonko Milković“ za sonet „101 zvonin“ (u izdanju središnjice Matice hrvatske u Zagrebu). Tu nagradu za najbolju knjigu pjesama s intimističkom ili zavičajnom tematikom dodjeljuju  Gradska knjižnica i čitaonica “Metel Ožegović” i Ogranak Matice hrvatske u Varaždinu.

O sonetu „101 zvonin” govorio je recenzent Marito Mihovil Letica istaknuvši da se iza riječi zvonin zapravo krije riječ kojom autor naziva sonet, odnosno hrvatski prijevod te riječi koju je sam osmislio. Više od pola stoljeća Stijepo Mijović Kočan neprekidno daje svoj značajan doprinos hrvatskoj kulturi kao jedan od njezinih najraznovrsnijih, ali i najdosljednijih stvaratelja, rekao je.

U novoj zbirci „101 zvonin“  Kočan je ispisao posvetu književnoj tradiciji u pjesničkom ciklusu od 101 soneta, razdijelivši ga u nekoliko manjih tematskih ciklusa. I ovom je knjigom ovaj plodni hrvatski pjesnik potvrdio status jednoga od najvećih domaćih majstora jezika i stiha.

„Tematski su Kočanovi soneti posvećeni društvenim prilikama i neprilikama, ljudskim manama i nedostacima, ali su i autoreferencijalni te posvećeni i Kočanovu stvaralaštvu, kao i njemu samome. Bilo bi iznevjeravanje tradicije kada dio soneta ne bi bio posvećen i ljubavi. U tim sonetima Kočan je gotovo neočekivano suvremen, mlad i autentičan. I dokazuje da tradicionalno sve to može biti“, napisao je u predgovoru Ludwig Bauer.

Na kraju kolokvija Stijepo Mijović Kočan zahvalio je organizatorima na čestitkama za njegov 85 rođendan.  

Tagged