Piše: Misao.hr
U Vrbovskom je u petak otvorena prekrasna gradska knjižnica koja po tradiciji toga kraja nosi ime najvećeg goranskog pjesnika, Ivana Gorana Kovačića. Otvorena je u nekadašnjem objektu Lovačkog doma Vrbovsko, a tom svečanom činu, uz domaćine župana Zlatka Komadinu, gradonačelnika Dražena Mufića i ravnateljicu Gordanu Vučinić nazočili su ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek i predsjednik Matice Hrvatske akademik Miro Gavran.
Govoreći o važnosti knjižnice kao temeljne kulturne infrastrukture, ministrica Obuljen Koržinek istaknula je kako se na nacionalnoj razini knjižnična infrastruktura kontinuirano unapređuje te da je od 2016. godine ovo dvadeset i peta po redu koja je otvorena, obnovljena ili proširena. Kao zajedničku zadaću, navela je promociju čitanja te istaknula cijeli niz aktivnosti poput programa „Rođeni za čitanje“ koje provodi Ministarstvo kulture i medija u okviru Nacionalne strategije poticanja čitanja. Uz to, izrazila je i uvjerenje da će knjižnica u Vrbovskom postati dinamično mjesto okupljanja i izvedbi brojnih kulturnih aktivnosti koje će privući korisnike svih uzrasta.
“Od prvog trenutka kad sam došla ovdje svjedočim divnim osmijesima, sreći i ponosu i zaista vam od srca želim da svih dana što dolaze knjižnica bude puna ljudi i ovako divnih osmijeha”, poručila je Vrbovčanima.
Sto knjiga Matice hrvatske
Zadovoljstvo dolaskom nije krio ni česti gost Gorskog kotara, svjetski značajan književnik, Miro Gavran koji je u pozdravnoj riječi naglasio kako je presretan što jednom ovakvom događaju svjedoči i kao književnik i kao predsjednik Matice hrvatske, najstarije udruge kulture u Hrvatskoj osnovane još 1842. godine.
“Danas u Hrvatskoj djeluju 133. ogranka MH, a nadam se i vjerujem da bi 134. mogao biti osnovan baš u Vrbovskom i to u prostorima ove divne knjižnice”, rekao je Gavran, najavivši ravnateljici Gordani Vučinić kako će u svibnju na adresu knjižnice prispjeti sto knjiga koje će Matice hrvatska darivati vrbovšćanskoj knjižnici povodom otvaranja novouređenih prostora.
“Projekt uređenja nove knjižnice puno je više od običnog infrastrukturnog ulaganja”, rekao je gradonačelnik Vrbovskog Dražen Mufić ne skrivajući ponos zbog pohvala, ali još i više zbog sjajno odrađenog posla.
“Ovo je ulaganje u znanje, kulturu, međugeneracijsku povezanost i razvoj lokalne zajednice. Ukupna vrijednost preuređenja ovog novog objekta je 1,8 milijuna eura od čega je 775.000 eura osigurao Grad Vrbovsko, Ministarstvo kulture dalo je 450.000 eura, a isto toliko dobili smo iz Fonda za Gorski kotar PGŽ, dok je Ministarstvo regionalnog razvoja dalo 145.000 eura”, naveo je dodavši da će knjižnica postati središte kulturnih, obrazovnih, komunikacijskih i društvenih aktivnosti.
Na ulazu u knjižnicu na spomeniku su uklesane su riječ “Iskoni bje slovo” koje čuvaju ćirilometrodsku tradiciju koja je još krajem 9 stoljeća hrvatskim krajevima donijela pismenost i uvela ih u europski kulturni krug.
“Poštovanje prema obrazovanju i znanju oduvijek su bili temelji i ideal naše kulture i našeg naroda i stoga ih moramo čuvati jer su one dokaz naše prošlosti i temelj budućnosti”, rekao je Mufić.
Ravnateljica Gordana Vučinić u svojoj je pozdravnoj riječi naglasila kako otvaranje novog prostora knjižnice nije samo preseljenje knjiga i polica već i preseljenje snova, ideja zajedničkog nastojanja da se stvori modernu, inspirativnu i knjižnicu otvorenu za sve generacije. Zahvalivši svima koji su pomogli i neumorno radili da ova inicijativa bude uspješna, izrazila je uvjerenje da će knjižnica postati mjesto gdje će se rađati nove ideje, razvijati kreativnost i ojačati duh zajedništva.
Čestitke domaćinima uputio je i Zlatko Komadina, župan Primorsko-goranske županije istaknuvši kako mu je drago što nazoči otvorenju jedne lijepe kuće kulture.
“Ovo je primjer brige o svojoj baštini u kulturi, a brinući o tome brinemo i o sebi pri čemu uvijek moramo isticati kako je baš naš kraj Hrvatskoj dao ‘osobnu iskaznicu’ – Bašćansku ploču kao prvi spomenik pismenosti, Vinodolski zakonik kao prvi pravni akt, povijest knezova Frankopana i Zrinskih.
“Knjižnica je doprinos toj ideji”, rekao je župan Komadina, a u ime struke nazočne je pozdravio Niko Cvjetković, predsjednik Hrvatskog knjižničnog vijeća i ravnatelj Gradske knjižnice Rijeka.
Povijest govori da je vrbovščanska knjižnica otvorena 6. studenoga 1980., a djelovala je u prostoru OŠ Ivana Gorana Kovačića i dijelila prostor sa školskom knjižnicom. Od 1993. godine smještena je na prvom katu zgrade državnih službi u zgradi Ivana Gorana Kovačića 20 na prostoru od 104 kvadratna metra. Od 2007. godine postaje javna ustanova i od tog trenutka kreće transformacija koja je dovršena ovim preseljenjem.
Nakon izgradnje novih zgrada ili obnove dvadeset i pet novih knjižnica od kojih pet velikih županijskih matičnih knjižnica u Varaždinu, Požegi, Vinkovcima, Rijeci i Sisku, otvorenjem nove zgrade Gradske knjižnice Ivana Gorana Kovačića u Vrbovskom, Ministarstvo kulture i medija nastavlja ulagati u razvoj i osuvremenjivanje kulturne infrastrukture u cijeloj Hrvatskoj.