Piše: zm
Velika je vijest za hrvatsku kulturu, vjernike i ljubitelje povijesti umjetnosti da je nedavno nakladnička kuća Verbum iz Splita objavila slavnu Bibliju s ilustracijama Gustavea Doréa, jednu od najznačajnijih ilustriranih Biblija svih vremena. Prvo je to izdanje u ovoj nakladničkoj kući, a sveukupno četvrto hrvatsko. Na ovo najnovije morali smo čekati sedamnaest godina.
Zanimljivo je reći da su Hrvati, u povijesti, na ovu Bibliju morali čekati (ako je vjerovati katalogu Nacionalne i sveučilišne knjižnice) čak sto i petnaest godina. Prvo, francusko, izdanje bilo je objavljeno 1866. godine, a prvo hrvatsko 1981. u izdanju tadašnjeg Grafičkog zavoda Hrvatske, a urednik je bio Vjeran Zuppa.
Ilustrirana Biblija Gustavea Doréa, jednog od najvećih francuskih ilustratora i grafičara 19.stoljeća, jedna je od najznačajnijih ilustriranih Biblija svih vremena i ostala je nenadmašena po svojoj umjetničkoj vrijednosti. Sadrži 230 ilustracija (neki podaci navode da ih je bilo 241, ali većina svjetskih izdanja zasniva se na ovih 230) s izvacima iz Staroga i Novoga zavjeta, a ovo Verbumovo izdanje, donosi ih kvalitetno digitalizirane i uz biblijski tekst koji je preveo Ivan Šarić.
U doba kad se pojavila, bez medija kojima smo danas okruženi, naišla je na veliko odobravanje kako stručne kritike tako i publike koja je prvi put mogla vidjeti dramatične biblijske događaje ilustrirane u jednoj ovako opsežnoj knjizi. Upravo činjenica da je ovo izdanje donijelo ilustrirane biblijske izvatke među puk, često i među najsiromašnije i tako širilo Božju riječ možda pokazuje i najvažnije poslanje koja je ova knjiga imala po svome objavljivanju 1866., a već sljedeće godine i na engleskom jeziku koje je distribuirano i po Americi. Veliku su popularnost ove ilustracije (u tehnici drvoreza) postigle i samostalno pa su se prodavale i kao slike i kao grafičke mape.
Bilo je to vrijeme kad su se slike s biblijskim motivima mogle vidjeti samo u muzejima i crkvama pa je Doréova Biblija imala veliko značenje jer je oslikanu Božju riječ donijela u mnoge domove, a čini to i danas, skoro 200 godina kasnije.
Gustave Doré (1832. – 1883.), francuski je grafičar, litograf, slikar i kipar te jedan od najvećih ilustratora 19. stoljeća. U njegovom bogatom opusu koji obuhvaća više od deset tisuća ilustracija za više od 90 knjiga, posebno mjesto zauzima i ovih 230 biblijskih ilustracija izrađenih za luksuzno izdanje francuskog prijevoda Biblije s latinskog jezika, poznate pod nazivom Velika Biblija iz Toursa. Tzv. Doréova Biblija, vjerojatno jedino izdanje Biblije u povijesti nazvano po umjetniku, doživjela je neviđen uspjeh, a, njezino prvo izdanje rasprodano je u samo nekoliko mjeseci.
Biblijske ilustracije Gustavea Doréa bile su prekretnica u njegovoj karijeri i mnogi ih kritičari smatraju njegovim najvažnijim i najboljim djelom. Biblija ga je u potpunosti obuzela. Oslanjao se na arheološke spoznaje te studiozno čitao i analizirao biblijski tekst, birao prizore i meditirao nad njima izbjegavajući uobičajene ikonografske pristupe prisutne kod starih majstora i umjetnika svojega vremena i time oslobodio golem potencijal vizualne invencije.
Kritičari su u Doréovim ilustracijama prepoznali jedinstven realizam, teatralnost, dramatičnost i posvećenost detaljima te naglašeni prikaz ljudskih emocija. U njegovim likovima vidimo muškarce i žene koji su poput nas podložni slabostima i strastima, ali i zadivljeni pred veličinom i svetošću te ispunjeni radošću. Atmosferom koju je uspio dočarati i dojmljivošću svojega stila, Doré je postao izvanrednim komentatorom i tumačem biblijskog teksta te omogućio čitatelju vizualizirati i uživjeti se u biblijske priče.
Njezina popularnost bila je golema, a njezin utjecaj na umjetnost i likovnu kulturu neprocjenjiv je. Istinsko remek-djelo ilustracije duboko je ukorijenjeno i u našoj tradiciji, a sada će ponovljenim izdanjem osvojiti i novu publiku. Ilustracije motiva iz Staroga i Novoga zavjeta približit će mnogima priče iz Biblije svojom dramatičnošću, sugestivnošću i estetskim pristupom i kroz likovni medij otkriti bogatstvo i snagu Božje riječi.
Profinjeno suvremeno oblikovanje dizajnera Marka Jovanovca i kvalitetan uvez, te veliki format (tzv. coffee table book) omogućili su ilustracijama da dođu do punog izražaja pa čine ovu knjigu savršenim darom, ali i vječnom čitateljskom inspiracijom čije čitanje i listanje može trajati satima.
Iako objavljena prije skoro dva stoljeća, ova ilustrirana Biblija i dalje se objavljuje u cijelom svijetu, nalazi svoje mjesto u kućnim bibliotekama i uvodi nove generacije mladih čitatelja u svijet biblijskih događanja te tako dokazuje da ne pripada prošlosti, nego da je njezina uloga podjednako važna danas kao i u vrijeme njezina objavljivanja i da takva pripada budućnosti.
A vjerujemo da bi ovako divno knjižno izdanje bilo i odličan dar kojim se ne može pogriješiti ako se daruje mladencima, ili povodom Uskrsa ili Božića.