Piše: Misao.hr
Hrvatska bez kune ne može – ovaj put umjesto nacionalne hrvatske valute koju mnogi do danas nisu prežalili imamo novu Kunu, kratku strojnicu, hrvatski proizvod iz HS Produkta koja je od službene prezentacije u veljači ove godine nanizala vrhunske ocjene, privukla pozornost stručnjaka, a i izgleda i prve kupce.
Za predstavnike MORH-a i OSRH predstavljena je 25. ožujka na Automatiziranom strelištu “Vrapčanski potok” u Zagrebu, a „manekeni“ su bili pripadnici tenkovske bojne Kune.
Nakon službenog predstavljanja krajem veljače i početkom ožujka na sajmovima Enforce Tac i IWA u Nürnbergu, novi proizvod karlovačke tvrtke izazvao je pozornost domaćih i stranih stručnjaka, piše Hrvatski vojnik.
Kuna je u svijesti Hrvata više od male brze životinje iz slavonskih šuma čije je krzno nekada bilo platežno sredstvo pa je zbog toga zaslužila mjesto i u hrvatskom grbu. Ona je od 30. svibnja 1994., dok je hrvatska još bila dijelom okupirana, kao nacionalni novac postala simbol hrvatske neovisnosti. Trajala je do 31. prosinca 2022. kada ju je zamijenio euro.
Odlučujući o nazivu nove kratke strojnice Kuna u HS Produktu su se sigurno vodili upravo tom simbolikom pa su svomu proizvodu umjesto generičkih imena- MP-21 ili HR-9 ugradili povijest hrvatskoga naroda.
Hrvatska strojnica Kuna slijednica je brojnih hrvatskih strojnica iz Domovinskog rata zanimljivih imena – Šokac, Zagi, Pleter, Crogar, Vila Velebita, Jelen, Alka, Agram i Ero. Ero je unatoč nedostacima bio najučinkovitiji, kažu hrvatski branitelji, izrađen od kvalitetnijih materijala, tehnologijom kojom je izrađen i Uzi i što je najbitnije simbol hrvatskga opstanka.
Zadnjih godina kratka strojnica opet se nametnula kao jedno od najvažnijih vatrenih oružja suvremenih specijalnih vojnih i policijskih postrojbi. No HS Produkt nije ju imao u svojoj ponudi. Ipak, potreba za suvremenom hrvatskom kratkom strojnicom sad je i kulminirala završetkom razvoja Kune. Uzimajući pažljivo u obzir evoluciju kratkih strojnica, od ranih modela do suvremenih konstrukcija, u tvrtki su došli do nekoliko zaključaka. Osim što oružja trebaju odražavati tehnološki napredak, posebno se moraju prilagoditi trenutačnim borbenim potrebama. Imajući na umu stroge vojne kriterije, HS Produktovi konstruktori pristupili su izradi suvremene kratke strojnice s naglaskom na jednostavnosti, učinkovitosti i prilagodljivosti različitim potrebama budućih korisnika, ističu iz karlovačke tvrtke za proizvodnju vatrenog oružja.
Na Automatiziranom strelištu “Vrapčanski potok” 25. ožujka uz prezentaciju kratke strojnice Kuna prezentiran je i modularni službeni pištolj Echelon, također iz HS Produkta. Stručnjaci iz tvrtke ukratko su opisali povijest razvoja dvaju oružja, njihove taktičko-tehničke i druge značajke, kao i dosadašnje prodajne uspjehe. Pripadnici operativnih postrojbi OSRH imali su usto priliku isprobati oružja na strelištu.
Direktor HS Produkta Željko Pavlin o suradnji s MORH-om
Direktor HS Produkta Željko Pavlin istaknuo je da je tvrtki suradnja s MORH-om i OSRH u razvoju njezinih proizvoda vrlo bitna, te da bi uz dogovor s MORH-om moglo biti organizirano i terensko testiranje Kune i Echelona u postrojbama Hrvatske vojske.
3. gardijska brigada Hrvatske vojske, poznata pod imenom Kune nastala je u travnju 1991. preustrojem i okupljanjem dragovoljaca iz istočne Hrvatske, ponajviše iz Osijeka, Vinkovaca, Đakova, Vukovara, Našica, Županje, ali i sa šireg područja Slavonije, Baranje i Srijema Jedna je od najelitnijih i najuspješnijih postrojbi Domovinskog rata. Njezino nasljeđe preuzela je Tenkovska bojna Kune Gardijske oklopno-mehanizirane brigade (GOMBR).