Anušić: Hrvatska mora preuzeti glavnu ulogu u kreiranju stabilnosti u BiH

Politika

Piše: Smiljana Škugor Hrnčević

Pod nazivom “Sigurnost u BiH – temelj mira i stabilnosti” u Zagrebu je u ponedjeljak u organizaciji Udruge Znamen – Koordinacija zavičajnih udruga Hrvata BiH održana konferencija na kojoj su o aktualnim sigurnosnim izazovima u Bosni i Hercegovini te njihovim implikacijama na stabilnost, suživot i europsku budućnost regije, govorili politički dužnosnici, stručnjaci i znanstvenici  iz BiH i Hrvatske, a među kojima i hrvatski ministar obrane Ivan Anušić.

„Hrvatska mora pod hitno preuzeti glavnu ulogu u kreiranju stabilnosti. Postoji veliko suglasje oko toga, naravno ima i onih koji su protiv, ali mislim da Hrvatska ovu krizu mora koristiti da bi pomogla Hrvatima u BiH, stabilizirala taj cijeli dio, a time i eventualne ugroze Hrvatske“, rekao je Anušić. .

Osvrčući se na stanje u BiH istaknuo je da do eskalacije sukoba u BiH već bilo došlo da nije utjecaja međunarodne zajednice, odnosno europske i svjetske politike  te ocijenio da trenutne geopolitičke okolnosti ne idu u prilog stabilizaciji situacije u toj zemlji.

Kao i mnogo puta do sada istaknuo je kako Hrvatska kao članica NATO-a i EU-a ima šansu biti regionalni igrač i bolje se pozicionirati u odnosu na jugoistok Europe.

Hrvatska, rekao je ministra obrane Ivan Anušić, mora biti poučena iskustvom iz 90-tih jer ni tada nismo vjerovali da će ići sujed na susjeda, Srbin na Hrvata, Srbin na Bošnjaka, Bošnjak na Hrvata… „Današnja situacija nije dobra i od toga ne treba okretati glavu. Neću širiti paniku, možda će biti sve ok, nadajmo se najboljem“, rekao je ministar Anušić.

Na konferenciji je bio nazočan i potpredsjednik Republike Srpske iz redova Hrvata Davor Pranjić koji je kazao da BiH jedino može opstati i osigurati mir i stabilnost u okvirima Daytonski sporazuma. No, također smatra da se Hrvati u Republici Srpskoj ne trebaju zabrinjavati iako, i politički i sigurnosno postoji razlog za brigu.  Napetostima su, ocijenio je, pridonijeli  bošnjački i srpski mediji koji su po njemu, neobjektivno prenosili situaciju o predsjedniku Republike Srpske  Miloradu Dodiku u vezi s presudom iz veljače o zabrani obavljanja političke dužnosti na šest godina, spominjući primjerice „duge cijevi“ na ulicama, iako su te „duge cijevi“ stalno prisutne u vremenu zasjedanja Skupštine RS-a.  

Zastupnik u Europskom parlamentu Davor Ivo Stier ocijenio je da se u međunarodnim krugovima “promijenila percepcija” hrvatskih predstavnika u BiH kao nekog tko je dio problema u toj zemlji te da se danas u EU-u i NATO-u zna da su oni ti koji zagovaraju euroatlantsku integraciju. Pogrešnom procjenom Stier je ocijenio mišljenja u  službenoj Banjoj Luci i Beogradu da će se promjenom u Bijeloj kući “otvoriti prostor za srpski svijet“.

Srpsko vodstvo “potpuno je krivo procijenilo” signale iz Washingtona i potom doživjelo “hladan tuš”, ocijenio je Stier. Govoreći o izbornom zakonu BiH smatra da se on mora promijeniti da bi Hrvati napokon bili pravedno politički zastupljeni. 

Na konferenciji su sudjelovali ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata dr. sc. Ante Nazor, stručnjak za sigurnosnu politiku dr. sc. Marinko Ogorec, posebni savjetnik ministra vanjskih i europskih poslova dr. sc. Domagoj Knežević i dekan Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru prof. dr. sc. Dražen Barbarić.

Udruga Znamen- Koordinacija zavičajnih udruga Hrvata BiH koju čine 14 zavičajnih udruga osnovana je lani u srpnju, a za predsjednika je izabran Dragan Šekerija (Uskoplje), za dopredsjednike Vida Čilić (Čitluk), Jure Krstanović (Šujica), Frane Spajić (Široki Brijeg) i Stjepan Franić (Livno), a funkciju tajnika obnaša Ivan Tomić (Mostar).  Za članove Nadzornog odbora izabrani su Mate Bulić, Vlado Begić i Mario Vučić.  

Znamen želi dati doprinos očuvanju kulture i običaja,  tradicije, ali i govoriti jednim glasom o ključnim političkim pitanjima, istaknuo je Dragan Šekerija.

Tagged