Knjiga „Suvremene migracije i opstanak nacije“ prof. T. Jurića apel i putokaz

Politika

Piše: Misao.hr

Sprečavanje separacije i getoizacije useljenika, te donošenje integracijske strategije i zakona za neeuropske useljenike jedan je od ciljeva, izjavio je izvanredni profesor Tado Jurić na predstavljanju svoje najnovije knjige „Suvremene migracije i opstanak nacije“ u Ministarstvu demografije i useljeništva.

„Možete integrirati osobu koja ima visoko znanje – liječnici se nikad ne getoiziraju, no radna snaga koju mi uvozimo po prirodi stvari se getoizira. Oni koji nisu naučili učiti, neće ni učiti jezik. Treba pristupiti s bodovanjem useljenika, kako ne bi nastali socijalni slučajevi“, istaknuo je dodavši da će nacionalni identitet jačati u sljedećem desetljeću zbog iseljavanja hrvatskog, i useljavanja drugog stanovništva.

„Identitet se jača kada postoji drugi s kojim se uspoređujete, a naročito kad je on jako različit od vas“, smatra Jurić, koji kaže da se očekuje radikalizacija društva u idućih nekoliko desetljeća, zbog čega država mora djelovati donošenjem imigracijske strategije. Također ocjenjuje da  “migracije nisu same po sebi problem”, no da jesu problem manjim narodima.

Knjiga je “apel za pokretanje javne rasprave, ali i putokaz”, a njezin cilj nije radikalizacija“,  istaknuo je autor i naglasio da zapadna Europa već pedeset godina ne pronalazi rješenja za “jedno od najosjetljivijih pitanja današnjice”.

U knjizi uz ostalo odgovara i na pitanja događaju li se velike migracije slučajno ili netko njima upravlja,  zašto o migracijama politička ljevica, desnica i srednja struja imaju potpuno oprečna mišljenja, je li uvoz ‘jeftine’ radne snage zapravo koncept gušenja cijene rada u EU-u, i je li integracija u EU igdje uspjela?

Naglasio je da neke od tema u knjizi pašu političkoj desnici, a neke ljevici, no da je “pazio da nema nenamjeravanih učinaka”. Pogrešnim je ocijenio što se rasprava o migracijama u Hrvatskoj svodi na suzbijanje ilegalnih migracija koje rezultiraju nemogućnošću da se postavi točna dijagnoza.

Na predstavljanju je bio i posebni savjetnik u Ministarstvu, demograf Stjepan Šterc koji je ocijenio da migracije ne mogu biti slobodni proces, već planski, u kojemu postoji obostrani interes i useljenika i zemlje u koju se useljavaju.

„Od svih radova objavljenih na temu migracija, 95 posto obrađuju obavezu zemlje primateljice prema migrantima, bez ijedne obveze migranta. Ako dolaziš u novu sredinu, onda se izvoliš prilagoditi“, rekao je Šterc objasnivši da funkcionalna prilagodba ne znači i, primjerice, promjenu religije.

Ministar demografije i useljeništva, Ivan Šipić rekao je da je tema suvremenih migracija o kojoj profesor Jurić progovara u knjizi aktualnija u hrvatskom društvu više nego ikada unatoč tome što se migracije događaju od postanka svijeta. Dodao je kako se posljedice iseljeničkih valova hrvatskog naroda osjećaju i danas, čega je Ministarstvo demografije i useljeništva svjesno.

„Niska stopa fertiliteta, visoka stopa mortaliteta, nastavak iseljavanja i rastući trendovi u useljavanju iz trećih zemalja, nedvojbeno su ključne teme za razvoj ovog društva, ali i opstanka nacija kakve poznajemo i kakve želimo i trebamo očuvati. Nerijetko kada o takvim pitanjima u političkom okruženju pokrenete razgovor odnosno diskusiju, upadne se u zamku politizacije i rekao bih polarizacije. U takvim je raspravama puno teže govoriti o procesima koji se događaju, kako one mijenjaju društvo.

Ministar Šipić je također kazao da nije nevažno tko će živjeti na prostoru Hrvatske, kojim će se jezikom govoriti, pismom pisati i kakvim će se načinom života živjeti, navevši kako u takvim pitanjima nema ničega šovinističkog niti netolerantnog.

„Zato je nužno da o migracijama razgovaramo otvoreno i na temelju spoznaja do kojih dolaze znanstvenici. I još važnije, rekao bih, da te znanstvene spoznaje ne ostanu samo u okviru znanstvene zajednice, nego da se na temelju njih donose dugoročne političke odluke. Uvjeren sam da ono što danas napravimo, ono što ćemo utkati kroz novi, krovni, zakon o demografiji je novi način upravljanja demografskim procesima. Ruku pod ruku – politika i znanost, društvo i politika. Bez osvješćivanja da je ovo ključno pitanje opstanka našeg društva, opstanka europskog društva napredak neće biti  moguć“, poručio je ministar.

Na predstavljanju knjige uvodno se obratio i rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta prof. dr.sc. Željko Tanjić te predstavnik nakladnika knjige Gordan Bukan Barberić.

O knjizi je govorio i prof.dr.sc. Ivan Rogić, redoviti profesor u mirovini.

U knjizi „Suvremene migracije i opstanak nacije“ prof Tado Jurić predstavlja  ključne teze i zaključke knjige koja se sastoji od pet tematskih razina  (a) teorijska razina, (b) europska razina, (c) hrvatska razina, (d) specifična razina, te e) analiza demografskih politika EU s naglaskom na konkretne prijedloge unaprjeđenja politika migracija, integracija i demografske revitalizacije.
Knjigu je izašla u izdanju Školske knjige.

Tagged