Piše: K. Kučan
Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu ove godine obilježava 130. obljetnicu svoje povijesne zgrade, arhitektonskog dragulja i jednog od najprepoznatljivijih simbola grada Zagreba i hrvatske kulture. Ovaj značajan jubilej, koji se održava pod pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske, potvrđuje ključnu ulogu HNK-a u umjetničkom i kulturnom životu hrvatske države. Zgrada, remek-djelo bečkih arhitekata Ferdinanda Fellnera i Hermanna Helmera, svečano je otvorena 14. listopada 1895. u nazočnosti cara i kralja Franje Josipa I., čime je započela njezina bogata povijest središta hrvatskog umjetničkog stvaralaštva.
Povijest i značaj zgrade
HNK u Zagrebu projektiran je u neobaroknom stilu, karakterističnom za kazališne zgrade koje su Fellner i Helmer projektirali diljem Europe, uključujući Beč, Prag i Zürich. Otvorenje 1895. godine označilo je prekretnicu za hrvatsku kulturu, jer je Zagreb dobio reprezentativnu zgradu koja je omogućila razvoj profesionalnog kazališta, opere i baleta. Tijekom više od jednog stoljeća zgrada je bila dom nekih od najvažnijih trenutaka hrvatske kazališne povijesti, a njezina arhitektonska ljepota i dalje privlači posjetitelje iz cijelog svijeta.
Bogat program za 130. obljetnicu
HNK u Zagrebu pripremio je raznovrstan program kojim će tijekom 2025. godine proslaviti ovaj jubilej. Obilježavanje je započelo u siječnju stotom izvedbom kultne predstave Tko pjeva zlo ne misli, koja je oduševila zagrebačku publiku. Istog mjeseca otvorena je i obnovljena kuća dramske umjetnice Mile Dimitrijević u Mesićevoj ulici, koju je ona darovala kazalištu za smještaj umjetnika. U kući je uređena memorijalna soba posvećena njezinu radu. S proljećem, u ožujku, balet Giselle u koreografiji Joséa Carlosa Martíneza doseći će svoju 200. izvedbu, a gala izvedbe ovog klasičnog djela održat će se 30. travnja i 3. svibnja – uz prvake.
Jesen donosi nove projekte koji će publici približiti povijest HNK-a. Planirano je otvaranje pop-up kazališnog muzeja s interaktivnim sadržajima i arhivskim materijalima koji će prikazati 130 godina rada kazališta. „Iza zastora HNK u Zagrebu“ omogućit će posjetiteljima uvid u skrivene dijelove zgrade, poput backstagea i tehničkih prostorija. Operni program bit će u znaku djela Jakova Gotovca Ero s onoga svijeta, koje će biti izvedeno na gala večeri u listopadu. Istovremeno, bit će postavljena izložba posvećena Gotovcu u povodu 130. obljetnice njegova rođenja, a publika će moći vidjeti i gostujuću izvedbu njegove operne jednočinke Stanac u HNK-u Splitu i u Zagrebu, čime se povezuju dva važna središta hrvatske kazališne tradicije.
Središnje obilježavanje i novi početci
Kulminacija proslave bit će 14. listopada 2025., točno 130 godina nakon otvaranja zgrade. Toga dana u 14 sati bit će predstavljena monografija posvećena povijesti HNK-a, koju potpisuje gotovo dvadeset autora – akademika, teatrologa, muzikologa i drugih stručnjaka. Monografija će pružiti sveobuhvatan prikaz razvoja i značenja ove institucije. U večernjim satima održat će se svečana predstava i dodjela Nagrade „Tito Strozzi“, kojom se nagrađuju najistaknutija umjetnička dostignuća protekle sezone. Krajem godine, u studenome, HNK će otvoriti novu scenu u Ulici Božidara Adžije, što predstavlja povijesni iskorak i širenje kapaciteta ovog središnjeg hrvatskoga kazališta.
