Piše: sšh
Belgijske sigurnosne službe zadužene za nadgledanje operacija koje vode strani akteri oko institucija EU-a u četvrtak su poslijepodne pretresle više od 20 adresa i zapečatile dva ureda u Europskom parlamentu, a sve u sklopu istrage o navodnom podmićivanju lobističkih aktivnosti kineskog tehnološkog diva Huaweija.
Oko 15 bivših i sadašnjih zastupnika u Europskom parlamentu “je na udaru” istražitelja, prva je izvijestila belgijska novinska agencija BELGA/AFP.
Policija je pretresla 21 adresu u Bruxellesu, Flandriji, Valoniji i Portugalu, a nekoliko je ljudi uhićeno, rekli su im tužitelji.
Policija je u četvrtak zapečatila dva ureda u Europskom parlamentu, otkrio je Politico. Jedan je pripadao Adamu Mouchtaru, dugogodišnjem dužnosniku i sadašnjem pomoćniku novoizabranog zastupnika u Europskom parlamentu Nikole Minčeva. Mouchtar je također bio suosnivač skupine pod nazivom EU40 čija je predsjednica bila grčka političarka Eva Kaili, ključna figura u istrazi o korupciji u Qatargateu.
Mouchtar je potvrdio da je njegov ured zapečaćen, ali je negirao bilo kakve prijestupe.
Drugi zapečaćeni ured pripadao je pomoćnicima koji su radili za dugogodišnjeg talijanskog konzervativnog zastupnika u Europskom parlamentu Fulvija Martusciella i za njegovog stranačkog kolegu Marca Falconea. Obojica su odbili komentirati optužbe, njihovi pomoćnici također.
Nova istraga usmjerena je na Huawei, kineskog tehnološkog diva koji se posljednjih godina suočio s neuspjesima zbog sigurnosnih rizika povezanih s njegovim vezama s kineskom vladom.
Da se Europski parlament suočava s intenzivnim utjecajem stranih država na donošenje odluka EU-a valja podsjetiti i na skandal Qatargate koji je izbio u prosincu 2022., kada je ta zaljevska država optužena da je pokušala utjecati na Bruxelles i Europski parlament, posebno putem mita i darova preko posredničkih organizacija.
Današnja istraga „uključuje naknadu za zauzimanje političkih pozicija, pretjerane darove poput hrane i putnih troškova te redovite pozive na nogometne utakmice… s ciljem promicanja čisto privatnih komercijalnih interesa u kontekstu političkih odluka”, navodi se u priopćenju belgijskog tužiteljstva.
Potpredsjednik parlamenta za transparentnost i borbu protiv korupcije Victor Negrescu, rekao je da su optužbe “duboko zabrinjavajuće”, te dodao da se “ne može prihvatiti da su pojedinci pod optužbama, ti koji utječu na odluke i izradu nacrta europskog zakonodavstva”.
Iz Huaweija su poručili da optužbe shvaćaju ozbiljno te su se pozvali na politiku nulte tolerancije prema korupciji ili drugim prijestupima. Huaweijev u Bruxellesu ima glavni ured za lobiranje za Europsku uniju.