Piše: Smiljana Škugor Hrnčević
„Maksimalni ustupak Srbiji je mogućnost zadržavanja statusa vojne neutralnosti, ali je obavezan njen ulazak u EU kao i obaveza da nalazišta rijetkih metala ustupi SAD“, navodi se u analizi Međunarodnog instituta za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) sa sjedištem u Ljubljani. U analizi se također navodi da u američkoj inicijativi o trilaterali SAD-Bosna i Hercegovina-Srbija nije predviđeno mjesto za Milorada Dodika, te da se u drugom planu SAD-a, u tzv. „Non paperu“ koji je na stolu Visokog predstavnika u Sarajevu, govori i o novom preustroju BiH na regije, bez entiteta, svojevrsnom Marshallovom planu u kojem nestaju tri dominirajuća nacionalna lidera. Novina su i uloga i mjesto Turske u realizaciji američkih planova. Analizira se i stav Mađarske u kontekstu pretenzija i na hrvatski teritorij. Interesantno je, da su SAD ulogu medijatora prepustile OHR-u i visokom predstavniku, ali i EU, navodi u analizi IFIMES i dodaje da su BiH i Srbija predviđene za istovremeni ulazak u NATO i EU te da se čeka rasplet pregovora između SAD i Ruske federacije.
Povijesni povratak Turske na Balkan i u Europu
Amerikanci su pripremili još jedan „Non-paper”, koji se nalazi u Uredu visokog predstavnika (OHR) u Sarajevu, koji predstavlja drugi plan SAD-a. Radi se o novom preustroju BiH na regije, bez entiteta. Svi odustaju od svojih dosadašnjih proklamiranih ciljeva. Provodi se svojevrsni Marshallov plan, ali nestaju tri dominirajuća nacionalna lidera. Formiraju se komisije za istinu i pomirenje na osnovu iskustava Južnoafričke republike. Provode se svi zahtjevi za pridruživanje EU, ukidaju se specijalne veze. Novina je uloga i mjesto Turske u realizaciji američkih planova. Interesantno je, da su SAD ulogu medijatora prepustile OHR-u i visokom predstavniku, ali i EU, navodi se u analizi.
Nedavna izjava Recepa Tayyipa Erdoğana, da Turska kao punopravna članica EU može spasiti Europsku uniju od njenih kriza, bilo da je riječ o ekonomiji, obrani, politici, sigurnosti ili međunarodnom položaju otvorila je „Pandorinu kutiju” i Turska se, kako smatraju analitičari, ozbiljno priprema za uključivanje u sigurnosno-ekonomske tokove s EU. Nakon ulaska u Siriju i dogovora s proameričkim kurdskim SDF, koji kontrolira četvrtinu Sirije uz pomoć 2000 američkih vojnika Turska dobiva „odriješene ruke” za povijesni povratak na Balkan i EU. Kao članica Vijeća za implementaciju mira u BiH (PIC) i kao dio međunarodnih vojnih snaga na Kosovu i u BiH, uz podršku SAD i Rusije, Turska će postati nezaobilazan faktor rješavanja krize na Kosovu i u BiH. Dodaje se da Turska ima dobre odnose sa Srbijom i Hrvatskom, ali geopolitička situacija je takva da će morati izvršiti koncentraciju svojih vojnih i obavještajnih snaga u BiH, kao protutežu velikodržavnim projektima, ne samo Srbije, nego Hrvatske, Mađarske i Albanije. Imala bi ulogu čuvara balkanskih granica i zaštitite suverenosti BiH.
Zašto Mađarska podržava Dodika?
U tekstu se analizira i stav Mađarske prema Miloradu Dodiku, Hrvatskoj, Srbiji, ali i Sloveniji. Citira se izjava zamjenika ministra vanjskih poslova i trgovine Mađarske Levente Magyara da „Zapad uvijek odlučuje o Istočnoj Evropi bez saznanja i poznavanja povijesti”.
„Mađarska je tu u susjedstvu, na samo 70 kilometara. Prošlo je vrijeme kada je Mađarska bila samo promatrač događaja. Mi smo se odlučili za politiku razumijevanja i protiv namjera Zapada”, naveo je Levente Magyar.
IFIMES navodi da tih 70 km prelazi preko teritorija Hrvatske te da je poznato kako Mađarska polaže pravo na teritorije RH, Rumunjske, ali i Srbije i Slovenije. Prema određenim saznanjima Velika Britanija neće dozvoliti prekrajanje granica BiH i spremna je vojno reagirati, a Viktora Orbána postavlja u ravan s Vladimirom Putinom.
Analitičari upozoravaju i na moguće buduće aktivnosti slovačkog premijera Roberta Fica i Slovačke, koji se spreman uključiti u dodatnu destabilizaciju BiH kao „ispomoć” i podrška Orbanovim nastojanjima i aktivnostima u toj zemlji.
Američki Republikanci neće ponoviti Holbrookovu grešku
Dodikovi suradnici, jataci i „pomagači” bukvalno prepisuju planove koje je Radovan Karadžić (SDS) pravio sa Slobodanom Miloševićem i to pokušavaju preko Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) pretočiti u nekoliko zakona. Posebno je agilan Siniša Karan, koji podsjeća na Biljanu Plavšić. Dodik vodi Republiku Srpsku u nestanak, jer zapad neće ponoviti grešku Richarda Holbrooka i grešku američkih demokrata koji su etnički očišćen teritorij legalizirali kao entitet u BiH. Američki Republikanci tu grešku neće ponoviti u situaciji kada pokušavaju zatvoriti sve svjetske sukobe i uspostaviti odnose s Rusijom i Kinom na novim osnovama. U analizi se navodi da Dodik ugrožava i Srbiju, te da su tamošnje demonstracije djelomično zasluga i Dodikove politike taoca. Isto je primjenjivao Karadžić prema Miloševiću dok obojica nisu završila u Den Hagu na Međunarodnom kaznenom sudu (ICTY) kao ratni zločinci, navodi se u analizi.
Aktualna događanja u BiH zahtijevaju oprez i zabrinutost
Analitičari smatraju, da aktualna događanja u BiH zahtijevaju oprez i zabrinutost ne samo zbog povijesnih razloga, (povoda za I. sv. rat) već i zbog nedavne prošlosti (1992-1995) kada je BiH bila žrtva okrutnog rata i vojne agresije, koji ukoliko bi se ponovio to ne bi više bio lokalni rat nego rat europskih razmjera s nesagledivim posljedicama. I stoga aktualna kriza u BiH nije samo politička, ona je i sigurnosna, navodi u svojoj analizi IFMES koji redovno analizira događanja na Bliskom istoku, Balkanu i po svijetu.