Piše: sšh
„Mi smo jedan narod i jedan jezik, hrvatski (jezik) u Hrvatskoj ne smije biti drukčiji od hrvatskoga u BiH. On će imati svoje male lokalne varijacije, mjesne govore, a to je upravo ono što je po prvi put određeno Zakonom o hrvatskom jeziku. Tim zakonom definirano je što je hrvatski jezik, od čega se sastoji, a bitno je istaknuti da je određena u tom zakonu posebna uloga hrvatskoga standardnoga jezika“, kazao je prof. dr. sc. Marko Tadić u petak na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru (SUM) u predavanju na temu “Zakon o hrvatskom jeziku i Vijeće za hrvatski jezik u Republici Hrvatskoj: implikacije za hrvatski jezik u Bosni i Hercegovini”, izvijestili su tamošnji mediji.
Prof. Tadić predsjednik je Vijeća za hrvatski jezik kojega je osnovala Vlada RH. Podsjetio je da je Hrvatski sabor u siječnju prošle godine, nakon 30 godina različitih pokušaja usvojio Zakon o hrvatskom jeziku. Inicijativu za donošenje tog zakona dala je Matica hrvatska.
Izrazivši zadovoljstvo što je dobio poziv za predavanje prof Tadić je uz ostalo rekao da ga je prihvatio s velikim veseljem, ne samo zbog toga što je predsjednik Vijeća za hrvatski jezik, nego i zato što se u Mostaru osjeća kao doma jer mu je baka Mostarka, a djed Livnjak.
Naveo je da je u novom zakonu definirano što je hrvatski jezik, da se sastoji od narječja i mjesnih govora. No, osim toga vrlo je bitno da je u tom zakonu određena i posebna uloga hrvatskoga standardnoga jezika. „To je onaj jezik koji nikome nije materinski koji svi moramo učiti u školi, koji nam služi da se svi Hrvati međusobno razumiju, dolazili iz Gradišća ili iz Janjeva”, rekao je Tadić.
“…Ovo je jedino Sveučilište izvan Republike Hrvatske na kojem se kompletna nastava odvija na hrvatskom jeziku. Imati visokoškolsku ustanovu na kojoj se nastava odvija na hrvatskom jeziku je onaj vrhunac kultiviranosti jezika”, zaključio je prof. Tadić.
Taj zakon omogućuje sustavan pristup daljnjem razvoju hrvatskoga jezika, ustvrdio je prodekan za znanost Filozofskoga fakulteta SUM-a prof. dr. sc. Marko Odak, podsjetivši da je studij hrvatskoga jezika jedan od najstarijih studija na mostarskom Filozofskom fakultetu.
„Naša zadaća je, osim obrazovanja budućih magistara struke iz toga područja, svakako i briga o očuvanju, zaštiti i razvoju hrvatskoga jezika. U Hrvatskoj je u tijeku izrada Nacionalnoga plana jezične politike, a jedno od područja je i društveni položaj i prava hrvatskoga jezika u svijetu, time i u BiH“, kazao je Odak. Navodeći da se Zakonom o hrvatskom jeziku u Republici Hrvatskoj predviđa zapošljavanje lektora u tijelima državne vlasti i državne uprave, dakle pravilnu uporabu korištenja hrvatskoga jezika u javnim institucijama i svim službenim dokumentima, prof. Odak je naveo da se upravo to želi osvijestiti u okruženju kada se govori o strategiji razvoja Sveučilišta u Mostaru.
Prof. dr. sc. Marko Tadić redoviti je profesor u trajnom zvanju na Odsjeku za lingvistiku Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Predstojnik je Katedre za algebarsku i računalnu lingvistiku te član-suradnik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Jedan je od autora najvećega hrvatskoga čestotnoga rječnika “Hrvatski čestotni rječnik” (1999).