Piše: KK
U velikoj dvorani Matice hrvatske raspravljalo se o brojnim važnim temama aktualne geopolitičke zbilje na tribini “Geostrateški odnosi na europskom jugoistoku” održanoj u petak 7. ožujka. Sudjelovali su crnogorski književnik Milorad Mijo Popović i Davor Ivo Stier, hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu (HDZ), a moderator je bio Damir Zorić. U uvodnim je izlaganjima bilo izraženo da će rasprava teći u smjeru analize gorućih izazova i prijetnji koji stoje pred primarno Hrvatskom i Crnom Gorom, a potom i cijelim prostorom jugoistočne Europe. U ovom su dijelu svijeta geostrateški odnosi složeni, uključujući širenje Europske unije, utjecaj Rusije, Kine i Turske te utjecaj sukoba u Ukrajini. Iako se možda prije nekoliko godina činilo da je širenje EU ključno za stabilnost ove regije, posebno za zemlje Zapadnog Balkana poput Albanije i Srbije, uz ostale brojne kontroverze oko napretka i vanjskih utjecaja, sve je jasnije da samo Unija neće moći donijeti potrebnu stabilnost i mir. S druge strane, Kina intenzivno ulaže u infrastrukturu s 136 projekata u regiji od 2013. do 2021., stvarajući udio u gospodarstvima od 18% BDP-a u Crnoj Gori te 12% u Srbiji u koju je uloženo 1,4 milijarde eura do 2022. godine. Regija je ključna za energetski tranzit, posebno za plin iz Rusije i Bliskog Istoka. Rusija dominira uvozom plina u Srbiji (92,3%), Sjevernoj Makedoniji (97,5%) i Bosni i Hercegovini (98,7%).
O utjecaju Brisela na ovaj dio Europe govorio je Davor Ivo Stier koji je na početku adresirao velike promjene u američkoj vanjskoj politici koje onda povlače za sobom prilagodbu drugih partnera i aktera međunarodnih odnosa. Naglasio je kako je Trumpova administracija odlučno ocijenila Kinu glavnim suparnikom te da se time vode i u ovim, kako je rekao, za njih regionalnim sukobima u Ukrajini i Izraelu. Rekao je da unatoč tome što Europska unija nije osmišljena kao geostrateški međunarodni subjekt, već kao savez mira suverenih država, briselski su čelnici najavili velika ulaganja u obranu i stratešku sigurnost. Od 800 milijardi eura koliko se očekuje uložiti u obranu 650 bi trebale snositi države članice iz svojih budžeta, dok ostalih 150 milijardi snosi Komisija u vidu novog zajedničkog fonda.
Književnik Milorad Mijo Popović osvrnuo se na političku povijest i aktualnu situaciju u Crnoj Gori naglasivši dugogodišnju tradiciju dobrih odnosa hrvatskih i crnogorskih političara te važnost podizanja razine javnog interesa za događanja koja se zbivaju u našem regionalnom okruženju, a koja nisu dovoljno medijski popraćena. Dotaknuo se nadalje prijetnji velikosrpskih utjecaja na političku stabilnost Crne Gore i cijele regije, s naglaskom na Bosnu i Hercegovinu. U svojem je izlaganju govorio o političkoj i kulturnoj represiji koju provode crnogorski Srbi i s time povezanom asimiliranju i nestajanju crnogorske nacije. U spletu unutarnjih i vanjskih problema, rješenja se mogu pronaći samo promišljenim i „dalekovidnim“ planovima koji prate unaprijed osmišljenu strategiju, a to je naravno daleko od onoga što je realna situacija.
Cijelu tribinu možete pogledati na YouTube kanalu Matice hrvatske.