Piše: sšh
Ministarstvo obrane hrvatskoj je javnosti jučer upriličilo nesvakidašnje iznenađenje ustupivši medijima fotografije borbenih aviona Rafale u ‘akciji’ i to ni više ni manje nego zajedno sa zrakoplovom američkih zračnih snaga, legendarnim B-52.
Naime dva hrvatska lovačka zrakoplova iz sastava 191. eskadrile lovačkih aviona 91. krila Hrvatskog ratnog zrakoplovstva prepratili su u ponedjeljak 3. ožujka u večernjim satima avion američkih zračnih snaga B-52, koji je preletio područje zemalja članica NATO-a u Europi. Iz MORH-a su priopćili da je riječ o NATO DDA aktivnosti (Deterence and Defence of Euro-Atlantic Area) u kojoj je sudjelovala Republika Hrvatska, a u kojoj su američki avioni B-52 u jednom danu preletjeli područja zemalja članica NATO saveza u Europi.
Kupnja Rafalea prekretnica u hrvatskim Oružanim snagama
Hrvatska javnost itekako je upoznata s kupnjom francuskih Rafalea, a to kao prekretnicu u hrvatskim Oružanim snagama označava i ministar obrane Ivan Anušić u nedavnom intervjuu za Večernji list, a koji je dostupan na mrežnoj stranici MORH-a.
Ministar Anušić potvrdio je tvrdnju da je prekretnica bila nabavka Rafalea, odnosno kada je premijer Andrej Plenković šokirao vojni vrh, jer im je rekao da je njegova briga naći milijardu eura za avione, a njihova reći što nam treba, bez ustezanja i kalkulacija.
„I prije su svi znali da se u Oružane snage mora investirati, a nitko nije htio jer je to bilo politički neoportuno. Odnosno, bilo je oportuno reći da će se novac drugdje trošiti, a ne na naoružanje. Iskreno ću vam reći da zbog takvih stavova onih vlada prije 2016. mi sada kasnimo nekoliko godina. Ovakav proces naoružavanja trebao je početi 2014. kada je Rusija provela prvu agresiju na Ukrajinu i zauzela Krim. Ovako nama trebaju još tri godine da bismo nabavili i dočekali isporuku većine onoga što nam treba. Kada sam došao na ovu poziciju rekao sam premijeru pravo stanje stvari i da nam vojnik radi za plaću manju od 900 eura. Bili smo zajedničkog stava da treba nastaviti modernizaciju HV-a koja je započela nabavom borbenih aviona Rafalea s kojima ćemo potpuni nadzor našeg neba preuzeti krajem ove, odnosno početkom 2026. Nabavljamo i potpuno nove radarske sustave koji će zamijeniti postojeće.
Naravno, moramo poticati i domaću vojnu proizvodnju. Uspjeli smo i ugovoriti nabavu moćnog raketnog sustava Himars M 142 te smo brzo dobili suglasnost američkog Kongresa. Ugovore smo potpisali pet do 12. Dakle, s nabavama se trebalo ići puno ranije, a oružje je sada višekratno poskupjelo zbog ruske agresije. Zato tražimo i nove partnere, nedavno smo bili u Turskoj s kojom želimo intenzivirati suradnju na području obrambene industrije putem turskih ulaganja u vojnu proizvodnju u Hrvatskoj. Da se vratim na Himarse, nisu svi shvaćali da tim raketnim sustavom mijenjamo stratešku poziciju u regiji“, rekao je ministar Anušić.
U Hrvatsku uskoro stiže 10 Leoparda 1
Na pitanje hoće li i dalje ostati tajna koje sve naoružanje stiže s Rafaleima, odgovorio je potvrdno. No, ono što nije tajna je da u Hrvatsku uskoro stiže i 10 Leoparda 1, koje nam posuđuju Švicarci kako bi mogla početi obuka na ovim tenkovima i ostat će kod nas sve dok nam ne stignu najmoderniji Leopardi 2 A8. Hrvatska će nabaviti 44 Leoparda 2 A8, a prvi novi, najmoderniji Leopardi 2 A8 trebali bi stići 2027. godine.
Također je izjavio da se Hrvatska nakon što je u Ukrajinu poslala dosta našeg naoružanja istočnog podrijetla, nije razoružala, kako su to neki zaključili. Mi se prebacujemo na zapadnu tehnologiju, a kada je o tenkovima riječ, da umirim zabrinute, nakon odlaska 30 naših tenkova M-84 zadržali smo dovoljan broj borbeno spremnih.
O nabavci novog naoružanja ministar kaže da ga je teško nabaviti jer se na isporuku prilično dugo čeka, ako ga je uopće i moguće nabaviti. Ono je, dodao je i poskupilo, i to višekratno od početka agresije na Ukrajinu. „Spomenut ću samo jedan primjer, granate od 155 mm koje koristimo za naše haubice stajale su prije tri-četiri godine 600 eura po komadu, sada stoje 5 tisuća. To je ogromno poskupljenje, a tako je, nažalost, i s brojnim drugim sustavima. Šest besposadnih letjelica Bayraktar stiže nam uskoro, a ostalo naručeno naoružanje, Himarsi 2028., Leopardi u 2027. i 2028., osam novih Black Hawkova također stiže 2028“, rekao je.
Odgovarao je ministar Anušić u intervjuu i na pitanja o Bradleyjima koji nekako sporo izlaze s remonta iz hala Đure Đakovića, te o najavama da u ovoj godini na red dolazi HRM.
U ovoj godini na red dolazi HRM
„Kad sam postao ministar, moj je prvi sastanak bio s vlasnikom Brodosplita Tomislavom Debeljakom. Dogovorili smo ‘brod po brod’. Prvi brod iz serije, Umag, isporučen je i plaćen, a ostala tri u fazi su pregovora. Još se nismo dogovorili oko svote koju oni traže, odnosno koju smo mi spremni platiti. Pokušat ćemo se “pronaći” jer bi bila obostrana šteta ne dovršiti ih. Vjerujem da ćemo pronaći zajednički jezik. Kada govorimo o korvetama, dogovor je da krenemo u razgovore o isporuci dviju korveta. To je brod od 100 metara koji ima protupodmorničko, protubrodsko i protuavionsko djelovanje, s ozbiljnim elektroničkim i radarskim sustavima. Uskoro ćemo uputiti upite, zahtjeve za informacijom, svima zainteresiranima koji mogu isporučiti korvete. Presudna će biti brzina isporuke, cijena i mogućnost izgradnje korvete, barem djelomično, u našim brodogradilištima“, rekao je Anušić potvrdivši da ostaje plan da do 2028. Oružane snage RH budu potpuno spremne i osposobljene za nove tehnologije i naoružanje.
U slijedeće tri godine plan je uvesti veći broj vojnika u profesionalni sastav
„Potreban je kontinuitet i ako ovako nastavimo s ulaganjima, do tada ćemo biti potpuno spremni za odvraćanje u svim domenama, na kopnu, u zraku i na moru. U iduće tri godine planiramo uvesti veći broj novih vojnika u profesionalni sustav. Osobno, bio bih sretan kada bi se taj broj mogao uvećati na 30 tisuća, jer toliko bi bilo optimalno da Hrvatska ima profesionalnih vojnika u ovim vremenima. To je veliki zadatak s obzirom na to da bi trebalo brojčano udvostručiti Oružane snage“, naveo je ministar Anušić.
O mogućem povlačenju Amerikanaca iz Europe
Odgovarajući na pitanja postoji li bojazan kolega ministara u Bruxellesu i NATO-u, od povlačenja Amerikanaca iz Europe, rekao je da postoji jer bi njihovo moguće povlačenje iz baza u Europi, primjerice konkretno s Kosova, značilo ogroman problem za sigurnost naše regije.
„Ako dođe do eskalacije sukoba na Kosovu, prelit će se i na BiH gdje živi gotovo 300.000 Hrvata. Ako Amerikanci razmišljaju o sigurnosti jugoistoka Europe, oni odavde ne smiju otići. Ako odu, a to jest njihovo pravo, onda je naša obveza biti spreman za taj scenarij. Svaka ozbiljna država ne može se i ne smije kockati s vlastitom sigurnosti i svojim narodom, zato strategije obrane moraju uključivati sve scenarije. Ozbiljne države imaju ozbiljnu vojsku i policiju, neozbiljne neozbiljnu, a one koje to ne zanima imaju kaos. Kada Hrvatska ne bi bila sigurna zemlja, a što sada jest, zaškripao bi i naš turizam, koji nam ostvaruje gotovo 20 posto BDP-a. Kinezi rade strategije unaprijed za 50, čak 70 godina, ozbiljne EU države za idućih 20 godina. U svoju obranu i sigurnost najviše ulažu upravo najrazvijenije države poput skandinavskih država te Švicarske“, ustvrdio je ministar Anušić u intervjuu Večernjem listu u kojem je odgovarao i na pitanja o svom ratnom putu maloljetnog dragovoljca Domovinskog rata, o preranom umirovljenju 2009. odlukom tadašnjeg premijera Ivice Račana i predsjednika Stjepana Mesića, suradnji s aktualnim predsjednikom Zoranom Milanovićem…. Cjeloviti intervju može se pročitati na linku‘Bio sam iznenađen kad su Francuzi Srbiji obećali Rafale. No rekli su mi da njima neće isporučiti sve što i nama’ – MORH