Jure Vujić: Uz Trumpa divovi Silicijske doline koji stvaraju „post-čovjeka“

Jure Vujić Politika

Povratkom u Bijelu kuću, Donald Trump se okružio s najutjecajnijim poduzetnicima  Silicijske doline, simbolom tehnoloških inovacija i libertarijanstva. Elon Musk, Peter Thiel i drugi milijarderi poduzetnici, pokretači kalifornijske ideologije, ponovno iscrtavaju obrise američke politike, ali  su i glavni pokretači nove velike globalne geoekonomske transformacije . U tu svrhu je Trump okupio oko sebe 13 milijardera čija je zajednička neto vrijednost 460 milijardi dolara.

Na djelu je nova paradigma tehnološke globalne dominacije iza koje proizlazi geoekonomsko i geopolitičko restrukturiranje svjetskog poretka u skladu s novim odnosima snaga na tom području.

Digitalni divovi se strukturiraju gotovo organski

Visoka tehnologija će dominirati globalnom ekonomijom, a digitalni divovi se strukturiraju gotovo organski kako bi preuzeli kontrolu nad većinom gospodarstva u svijetu. U trenutnom globalnom preslagivanju geopolitičkih karata, ključnu će ulogu odigrati strategije osvajanja područja i tržišta rijetkih minerala potrebni za izradu novih visokih tehnologija u kojima će biti umjetna inteligencija najvažnija. Unatoč pozivu na pauzu u istraživanju umjetne inteligencije (AI), koji su potpisali glavni čelnici velikih digitalnih grupa (uključujući Elona Muska) u proljeće 2023., napredak na području umjetne inteligencije očito je nezaustavljiv i širi se u svim područjima ljudskog života – rad, informacije, zdravlje, umjetnost, kultura, obrana, pravosuđe… Na djelu je treća industrijska revolucija ( dok za neke poput Klausa Schwaba je riječ o četvrtoj industrijskoj revoluciji),  koja seže iz druge polovice 20. stoljeća, a temelji se na razvoju novih informacijskih i komunikacijskih tehnologija. Ova treća revolucija obilježena je digitalizacijom gospodarstva, pojavom digitalnih platformi i razvojem elektroničke trgovine. Prema studiji Goldman Sachsa, 300 milijuna radnih mjesta s punim radnim vremenom moglo bi biti ugroženo generativnom umjetnom inteligencijom u Europi i Sjedinjenim Državama. AI neće zamijeniti samo milijune činovnika i djelatnika sektora usluga, već i  radnike jer je sada integrirana u humanoidne robote koji su savršeno sposobni zamijeniti građevinske radnike.  AI će također utjecati na tržište rada medicine, prava, financija, a imat će reperkusije, također velike, u područjima obrane, u organizaciji cestovnog ili zračnog prometa, u borbi protiv kriminala i terorizma, u organizaciji humanitarne pomoći i u tisućama drugih sektora. Zapravo, gotovo nijedno područje neće biti pošteđeno u svijetu rada, s umjetnom inteligencijom koja može upravljati cijelim dijelovima nove ekonomije.

Pro-trumpovsko svrstavanje Silicijske doline između oportunizma  i ideologije

Silicijska dolina  je bila do nedavno više protu-Biden usmjerena negoli pro-Trumpovska, a  smatrala je demokratskog predsjednika Bidena “antikapitalistom” i “anti-napretkom”, jer je nastojao razbiti monopole tih kompanija na američkom tržištu. Bidenova vlada ne bi bila dovoljno otvorena za razvoj umjetne inteligencije i kriptovaluta, koje ti poduzetnici smatraju tehnološkom revolucijom koju Sjedinjene Države ne mogu propustiti. Bidenova  je administracija u Silicijskoj dolini viđena kao simbol regulatorne vlade. S druge strane, na Trumpa se gleda kao na promotora tržišne prilike: razvoj umjetne inteligencije, iskorištavanje povećanja vojnih proračuna, smanjenje propisa, usvajanje oštrijeg stava prema Europi i Kini . Nadalje, središnji cilj i dalje ujedinjuje milijardera iz Silicijske doline je: očuvanje ekonomskih monopola i političkih uvjeta pogodnih za njihov prosperitet.

Uzdizanje slobode izražavanja i Prvog amandmana s ciljem stvaranja profita

 Uzdizanje slobode izražavanja i Prvog amandmana prije svega je dio strategije usmjerene na izbjegavanje strože regulacije tehnoloških aktivnosti, čime se omogućuje nastavak stvaranja profita. Muskov utjecaj mogao bi se pokazati odlučujućim, posebice u osjetljivom području umjetne inteligencije (AI). Nova bi administracija mogla zauzeti izrazito pro-poslovni pristup, podižući regulatorne prepreke kako bi pomogla američkim tvrtkama za prestizanje Kine, svog glavnog konkurenta.

Dakle, i ako ti tehnološki divovi nisu svi Trumpovi najveći obožavatelji, radije su dali prednost  dereguliranoj tržišnoj slobodi koju je obećao Trump, a ne sukobu koji su obećali demokrati. Neograničavanje od strane vlade postaje krajnji cilj ovih tvrtki i njihovih vođa. Donald Trump pobornik stare diplomacije „Big sticka“  primjenjuje strategiju „mrkve i batine“. S jedne strane prijeti sankcijama onima koji ga ne slijede, ali drugima obećava nova tržišta, povlaštene cijene u industriji koja silno ovisi o saveznoj potpori. U prijetećem trgovinskom ratu između SAD-a i Europe, Donald Trump moći će računati na najveća američka bogatstva i njihove kompanije iz Silicijske doline. Kao protivnici Donalda Trumpa 2016. godine, čelnici Silicijske doline su u nekoliko godina napravili zaokret udesno, do te mjere da su se zakleli na vjernost novoizabranom predsjedniku Mark Zuckerbergu, osnivaču Mete, posljednjem od velikih tehnoloških šefova koji se pridružio taboru Donalda Trumpa, napravivši ideološki zaokret na njegovim društvenim mrežama, uklonivši sustav Fact-checkinga i dajući prednost “slobodi izražavanja”.

Savez između tehnologije i političke moći budi isto toliko nada koliko i izazova

Ovaj savez između tehnologije i političke moći budi isto toliko nada koliko i izazova, kako na nacionalnoj tako i na međunarodnoj razini. Muskovo  ulaganje u Trumpovu kampanju iznosilo 120 milijuna dolara. Nova ideološka preobrazba Muska, direktora Tesle, SpaceX-a, Starlinka i X-a (bivši Twitter), dobro ilustrira predanost Silicijske doline novoj administraciji Donalda Trumpa. Nakon predsjedničke inauguracije, Trump je potvrdio imenovanje multimilijardera na čelo novostvorenog ministarstva, Odjela za učinkovitost vlade, u suradnji s republikanskim biznismenom Vivekom Ramaswamyjem. Njihova misija se sastoji u drastičnom rezanju javne potrošnje i ukidanja brojnih propisa, drugim riječima u “demontaži tzv. duboke države”. Libertarijanski pokret snažno prisutan u krugovima Silicijske doline, ulazi  na velika vrata u američku administraciju. Ova struja mišljenja, također nazvana libertarijanizmom, tipično je američka i zalaže se za minimalnu državnu intervenciju (minarhiju) i radikalni individualizam, utemeljen na individualnoj slobodi i slobodi izražavanja, u skladu s Prvim amandmanom američkog ustava. Libertarijanizam se povezuje i sa suvremenim ekonomskim trendom, nazvanim “start-up duh”, koji cijeni individualnu inicijativu i model self-made mana. Ovaj duh inovacije i kreativnosti utjelovljen je u grupi koju je časopis Fortune 2007. prozvao kao “PayPal Mafia”, grupa poduzeća sa sjedištem u Silicijskoj dolini koja ima kolosalan gospodarski i financijski utjecaj kao ključni igrači za razvoj weba i najmoćnijih tehnoloških kompanija na svijetu. Osim ključne uloge u e-trgovini, PayPal je poslužio kao odskočna daska za cijelu generaciju briljantnih poduzetnika. Među njima su Chad Hurley, Steve Chen i Jawed Karim, koji su osnovali YouTube 2005., te Reid Hoffman, suosnivač LinkedIna. Max Levchin začetnik je CAPTCHA-e, dok je Peter Thiel bio prvi veliki investitor Facebooka nakon Marka Zuckerberga. Elon Musk, uvjerljivo najpoznatiji među njima, iskoristio je sredstva od prodaje PayPala za ulaganje u Teslu i osnovao SpaceX. Ove figure digitalne ekonomije od tada su se okupile oko Donalda Trumpa, dijeleći zajednička uvjerenja: averziju prema porezima, protivljenje ilegalnoj imigraciji i nepokolebljivu vjeru u moć tehnologije za rješavanje globalnih probleme.

Tvrtke iz Silicijske doline utjelovljuju modernu, nesputanu viziju Sjedinjenih Država

Silicijska dolina, smještena u Kaliforniji, glavna je koncentracija američke tehnološke moći. Ova regija savršeno ilustrira koncept “klastera” koji ističu ekonomisti: ekosustav sastavljen od tvrtki specijaliziranih za određeni sektor i podržan od strane institucija (akademskih, financijskih itd.) usmjerenih na poduzetništvo. Tvrtke iz Silicijske doline utjelovljuju modernu, nesputanu viziju Sjedinjenih Država, usredotočenu na individualizam i slobodno poduzetništvo.

Regija Silicijske doline je početkom 2020-ih kolijevka Hig-tech poduzetnika koje se redovito navode na Forbesovoj ljestvici 20 najbogatijih pojedinaca na svijetu (Bill Gates, Jeff Bezos, Elon Musk, Mark Zuckerberg itd.). Poznata je i po svojoj sposobnosti da izvuče inovativne tvrtke, često s prestižnih sveučilišta u regiji (Stanford, Caltech, Berkeley, San Francisco itd.). “Kalifornijska ideologija” i “start-up kultura”, koje spajaju libertarijanski duh hipija s poduzetničkim dinamizmom jupija, ne vjeruju u bilo kakvu javnu regulaciju gospodarstva. Ovi pokreti promiču  dinamiku u kojoj se nove tehnologije vide kao rješenja za globalne probleme čovječanstva. Povezani su s nekoliko ideološkim strujanjima, uključujući tehnolibertarijanizam, cyberlibertarijanizam, ali i transhumanizam i ideologijom „longtermism“. Ključna figura iz tog miljea u Trumpovom okruženju je Peter Thiel, suosnivač PayPal 1998. i koji je nakon što je tvrtku prodao eBayu, postao milijarder i pokrenuo utjecajnu karijeru na raskrižju tehnologije i politike. Godine 2004. osnovao je tvrtku Palantir, specijaliziranu za analizu podataka, koja blisko surađuje s američkim sigurnosnim agencijama poput NSA-e, FBI-a i CIA-e. Također podržava Elona Muska i SpaceX, aktivno se zalažući protiv savezne kontrole nad osvajanjem svemira. Thiel također financira Seasteading Institute, projekt usmjeren na izgradnju suverenih umjetnih otoka u međunarodnim vodama, s vlastitim zakonima. Ti bi se otoci posebno mogli nalaziti uz obalu Novog Zelanda, zemlje čije je državljanstvo stekao. Peter Thiel ideolog je odlučno blizak libertarijanizmu, dok potpredsjednik JD Vance održava bliske veze s Peterom Thielom, čiji je bio zaposlenik, a takva blizina jača utjecaj Silicijske doline u samom srcu buduće administracije.

Narativi kalifornijske ideologije: Make America Great Again

Integracija tehnologije u američku predsjedničku strategiju dio je koherentne logike: Sjedinjene Države nastoje ponovno potvrditi svoju tehnološku nadmoć držeći Kinu podalje, ograničavajući je na ulogu “tvornice svijeta”, dok Europu svode na jednostavno potrošačko tržište. Ova vizija dio je pokreta American Dynamism, kojeg podržavaju Elon Musk i Peter Thiel, a koji promovira futurističku dominantnu Ameriku u svijetu, jedinu silu sposobnu voditi 21. stoljeće. Ovaj pokret utjelovljuje populistički konzervativizam koji kombinira nostalgiju za slavnom prošlošću i ambiciju za hegemonističkom budućnošću, u skladu sa sloganom Make America Great Again. Ti su poduzetnici odabrali Trumpa jer su trebali dereguliranu platformu za pokretanje svojih projekata. Osim libertarijanizma, Silicijska dolina inovira na ideološkoj razini promičući glavne trendove kao što su transhumanizam i ideologiju „longtermisma“ koja razmatra načine očuvanja ljudskog potencijala tijekom vrlo dugog vremenskog razdoblja. Na raskrižju moralne filozofije, matematike i znanstvene fantastike, navedenu ideologiju je popularizirao William MacAskill, filozof i profesor na Oxfordu, u svojoj bestseler knjizi What We Owe to the Future. )

Transhumanizam  i stvaranje „post-čovjeka“

Transhumanizam je pokret koji, oslanjajući se na napredak u biologiji i umjetnoj inteligenciji, ima za cilj transformirati ili nadmašiti ljudsku prirodu kako bi stvorio “post-čovjeka” sa superiornim poboljšanim sposobnostima. Ovaj se pristup u velikoj mjeri temelji na tehnologijama koje proizlaze iz umjetne inteligencije, čineći Silicijsku dolinu pravim “laboratorijem” za te ideje. U konačnici, transhumanistički napredak trebao bi se odvijati putem tehnologija kao što su genetika i robotika, zahtijevajući napredak u umjetnoj inteligenciji, poput onih koje zagovara Elon Musk. Taj projekt postavlja važna etička pitanja. Među osobama u klubu “tehnoloških milijardera” koji dijele ovu viziju su i Dmitry Itskov, ruski internetski pionir; Larry Ellison, suosnivač Oraclea; Sean Parker, suosnivač Napstera; kao i Pierre Omidyar, osnivač eBaya.

Autor je pročelnik odjela za politologiju Matice Hrvatske

Tagged