Reakcije na presudu Dodiku: upisao se u ‘srpske mučenike’;  europski put BiH je mrtav, politički odnosi paralizirani

Politika

Piše: Gloria Lujanović

Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, osuđen je danas na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja političke dužnosti predsjednika RS-a. Nepravomoćna je to i prvostupanjska presuda Suda BiH donesena nakon jednogodišnjeg kaznenog postupka. Godinu dana zatvora moći će otkupiti za manje od 20 tisuća eura. Miloš Lukić, drugooptuženi u ovom predmetu, oslobođen je kaznene odgovornosti.

Presudu za Misao hr. komentiraju sarajevski politički analitičar Fadil Mandal i glavni urednik mostarskog portala Dnevnik.ba Jure Gudelj.

Sud BiH osudio je Dodika za nepoštivanje odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta (OHR) , i to nakon što je Narodna skupština RS-a 2023. godine usvojila zakon prema kojem se odluke OHR-a neće objavljivati u Službenom listu RS-a niti privoditi na području tog entiteta. Schmidt je zakon poništio, ali je Dodik potpisao ukaz o proglašenju Zakona o neprovođenju odluka OHR-a u Republici Srpskoj.

Dodik u društvu Nobila: Godinu dana sam osuđen na njihovo sr***

Sam Dodik je nakon izricanja presude u Sarajevu, kazao okupljenima na banjalučkom Trgu Krajine kako je „godinu dana osuđen na njihovo sr***, na njihov zatvor“.

“Kažu da sam kriv, a sad će vam ovi ljudi reći zašto nisam kriv. Nema razloga ni za kakvu zabrinutost, ja sam se naučio nositi i s težim stvarima. Meni je važno da ste vi ovdje i da mi dajete podršku“, kazao je Dodik u društvu odvjetnika Ante Nobila.

Fadil Mandal: Ovo nije jedino kazneno djelo za koje mu se treba suditi

Fadil Mandal, sarajevski politički analitičar, smatra kako je presuda Dodiku „logičan ishod njegovog nezakonitog i antidaytonsko ponašanja, koje nije od jučer, niti je djelo za koje je presuđen jedino kazneno djelo za koje mu se trebalo i treba suditi“.

“Njegov cilj je godinama jasan i on to nije ni krio – samostalna i nezavisna Republika Srpska. Hoće li tome uspjeti i koliko će mu na tom putu pomoći ili odmoći nepravomoćna presuda kojom mu je na šest godina zabranjeno obavljanje dužnosti predsjednika RS-a, tek trebamo vidjeti“, rekao je Mandal za Misao.hr.

Gudelj: Politički motiviran proces, kršenje demokratskih načela, visoki predstavnik nema podršku Vijeća sigurnosti UN-a

Jure Gudelj, glavni urednik mostarskog portala Dnevnik.ba, ističe kako je „proces Dodiku bio politički motiviran, te da je i presuda, naposljetku takva“.

“Riječ je o sudskoj zabrani obavljanja dužnosti za koju je on izravno izabran na izborima i zbog tog mislim da je ovdje riječ o teškom kršenju demokratskih načela sve zbog tog što se kao predsjednik RS usudio osporiti odluke visokog predstavnika kojeg nitko nije izabrao i koji k tomu nema ni podršku Vijeća sigurnosti UN-a“, rekao je Gudelj za misao.hr.

Za Mandala je pozitivno što opozicija u RS-u nije upala u zamku Dodikovog pozivanja na jedinstvo u obrani RS-a i svekolikog srpstva.

“Prvaci opozicije su poručili da je ovo sudski proces protiv Milorada Dodika i da jedino on njime može biti ugrožen, što je istina“, ističe Mandal koji ne  vjeruje da će ova presuda izazvati sukobe i rat što se ovih dana spominjalo u bh. medijima.

Bit će nastavljena rovovska bitka, ništa dobro za BiH

“Bit će nastavljena teška, rovovska politička borba onih koji su za europski put BiH i onih koji bi je podijelili i jedan njen dio, RS, radije vidjeli u nekom ‘ruskom ili srpskom svetu’“, podsjeća Mandal.

Gudelj također ističe kako ova presuda „neće donijeti ništa dobro za BiH, a politički odnosi u BiH su dodatno paralizirani dok će se od Dodika praviti srpski mučenik“.

“Njegov će SNSD sada biti još jači. Europski put je ovim postao praktično mrtav. Ubili su ga sutkinja Suda BiH, Sena Uzunović, visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt i bivši američki veleposlanik Michael Murphy“, uvjeren je Gudelj.

Srbi, smatra Gudelj, „odavno vide da nemaju što tražiti u BiH, a to vide i Hrvati samo što to javno ne komuniciraju“.

Međunarodna se zajednica obračunava s demokratski izabranim predstavnicima

Međunarodna zajednica se obračunava s demokratski izabranim predstavnicima, to su radili i Hrvatima, smatra Gudelj. “Ovo je stari način obračuna predstavnika međunarodne zajednice  s demokratski izabranim političkim predstavnicima konstitutivnih naroda u BiH. Nekad se to radilo izravno dekretima visokih predstavnika, a sada se to radi posredno, kontroliranim odlukama domaćih sudova. Početkom milenija na stotine hrvatskih i srpskih političkih dužnosnika je udaljeno iz politike dekretima visokih predstavnika, a da im s nikad nije utvrdila nikakva krivica za bilo kakvo kazneno djelo. Ovo je još jedna tamna stranica u povijesti moderne BiH“, rekao je Gudelj.

Smjenjeno oko 500 članova HDZ-a na čelu s Antom Jelavićem

Podsjetimo, zbog otpora prema nametnutim ustavnim reformama i Izbornom zakonu BiH 2002. godine, kojima se položaj bh. Hrvata u BiH narušavao do nestanka, smijenjeno je oko pet stotina članova Hrvatske demokratske zajednice na čelu s predsjednikom te stranke Antom Jelavićem kojem je tadašnji visoki predstavnik Wolfgang Petritsch zabranio obnašanje svih političkih funkcija u BiH.

Mandal dodaje kako Dodiku sada na raspolaganju „ostaju blokada u Parlamentu BiH i Vijeću ministara BiH“.

“Moguće i da posegne za radikalnim prekidom svih reformi koje su napravljene u poslijeratnoj BiH, posebno na polju jedinstvenih oružanih snaga, sudstva i tužilaštva, te policijskih agencija. Ali, sve to je daljnje srljanje u antidaytonsko ponašanje, na što međunarodna zajednica, EU i SAD teško mogu ostati zatvorenih očiju, jer takvi potezi zasigurno ugrožavaju mir i stabilnost u ovom dijelu Europe“, rekao je Mandal. 

U Beogradu hitna sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost, za Rusiju egoizam Schmidta dovodi do napetosti u BiH

U Beogradu je danas na inicijativu predsjednika Srbije, Aleksandra Vučića, zakazana i hitna sjednica Vijeća za nacionalnu sigurnost Srbije.

Iz Veleposlanstva Ruske Federacije danas je priopćeno kako je „progon Milorada Dodika političke prirode, inspiriran od Zapada koji, služeći se svojim marionetama u pravosudnom sustavu BiH, nada eliminirati s političke scene patriotske snage RS-a koje se odupiru euroatlantskom neokolonijalizmu“.

“Pravosudni sustav Bosne i Hercegovine trebao bi zauzeti neovisan i objektivan stav, zasnovan na principima suverene pravne države, koja nije podložna vanjskom utjecaju, kao i oslanjajući se na Ustav BiH u skladu s Daytonskim mirovnim sporazumom. Trebaju se odlučiti i prestati gledati na neodgovorne ‘vanjske mentore’ i ‘visokog predstavnika’ čiji egoizam uništava atmosferu međusobnog razumijevanja i suradnje između naroda Bosne i Hercegovine, dovodi do zaoštravanja kontradikcija i uskraćuje zemlju budućnosti. Neprihvatljivo je poticati porast napetosti u Bosni i Hercegovini. Ovo bi bio udarac na stabilnost u balkansku regiju  u cjelini“, priopćeno je iz Veleposlanstva Ruske Federacije.

Drugostupanjska, odnosno pravomoćna presuda Dodiku, trebala bi biti izrečena do kraja ove godine, rečeno je iz Suda BiH. Dodik će prema važećim bh. zakonima moći otkupiti jednogodišnju zatvorsku kaznu i to za otprilike 36 tisuća konvertibilnih maraka.

Tagged