Nije dobro krenulo između Banskih dvora i Pantovčaka

Politika

Piše: Misao.hr

Hrvatski predsjednik Zoran Milanović požalio se danas kako je pismo koje mu je u subotu upućeno iz Vlade RH o tome kako će Hrvatska glasovati u UN o rezoluciji o Ukrajini bilo lijepo napisano, ali i nedovoljno jer kako je rekao “moramo surađivati, moramo izravno razgovarati, ne moramo stalno i o svemu, ne moramo se voljeti niti se volimo, ali ovo nije ljubavna priča, ovo je ozbiljan posao”.

Predsjednik Milanović rekao je to novinarima u Zagrebu na obilježavanju 25. obljetnice ustrojavanja Počasno-zaštitne bojne.

„Predsjednik i Vlada RH moraju se dogovarati kako će hrvatski predstavnik glasati u UN-u, rekao je Milanović, ponovivši da je “lijepo, ali nedovoljno” samo ga obavijestiti o tome, a što je pismom od subote učinila Vlada RH.

Na te se njegove ocjene u utorak popodne osvrnuo premijer Andrej Plenković ustvrdivši da su teme o Ukrajini krupne i da Hrvatska mora zauzeti stav. Ponovio je da su predsjedniku Milanoviću u subotu, nakon sastanka u Banskim dvorima uputili pismo i da su dobili potvrdu da je ‘zaprimljeno’. „Sve što je nakon toga pisma Vlada RH dobila od Predsjednika Republike o potencijalnom stavu o glasanju u UN o Ukrajini je priopćenje i njegova današnja izjava“, rekao je Plenković.  

Predsjednik Milanović danas je izjavio da Hrvatska treba biti “solidarna, lojalna i ne raditi nikome iza leđa. Ne mora prihvaćati sve što osmisli neki odjel u Europskoj komisiji. Ako se premijer i ja oko nečega ne slažemo, u tom slučaju hrvatski predstavnik glasa suzdržano”, izjavio je Milanović i dodao da „u ime Hrvatske ne može govoriti Ursula von der Leyen, Kaja Kallas i drugi činovnici”. 

Ove izjave dvaju hrvatskih čelnika uslijedile su nakon jučerašnjeg glasovanja pred Općom skupštinom UN-a na treću godišnjicu ruske invazije na Ukrajinu, a o čemu su se pojavile dvije rezolucije.

Opća skupština UN usvojila je rezoluciju koju je pripremila Ukrajina uz usuglašavanje s većinom zemalja EU-a, a kojom se potvrđuje potpora Ukrajini u njezinoj borbi za teritorijalni integritet. Za tu su rezoluciju glasovale 93 zemlje, među njima i Hrvatska, 18 ih je bio protiv među kojima i SAD, dok ih je 65 bilo suzdržanih.

Drugu rezoluciju predložile su SAD, a u njoj se pozivalo na brzi kraj sukoba, ali bez odrednica o ukrajinskom suverenitetu. Tekst je izmijenjen amandmanima europskih zemalja kojima je u sadržaj unijet i “teritorijalni integritet” i “pravedan mir”. Ta je rezolucija usvojena s 93 glasa za, 8 protiv i 73 suzdržana među kojima je bio i veleposlanik SAD.

Tagged