Piše: sšh
Novi roman Kreni! književnice Anite Martinac odvažno je zaokružio njenu tridesetu obljetnicu književnog stvaralaštva. Ovo prozno djelo plodonosne mostarske književnice obrađuje temu Domovinskog rata i svojevrsni je Memento poginulim braniteljima u Lipanjskim zorama 1992. na Južnom bojištu, te je romansirano na temelju povijesnih činjenica s poveznicom refleksije na današnjicu. Protagonisti romana su svojevrsni glas onih koji nisu u stanju više govoriti te se referira na borbu protiv zaborava podnijete žrtve.
Roman je objavljen u Protuđer nakladi iz Splita za RH koncem 2024., a Ogranak Matice hrvatske u Čitluku za BiH objavio ga je početkom 2025. Uredništvo potpisuje dr. sc. Ilija Protuđer, ugledni hrvatski jezikoslovac, koji je u svojoj uredničkoj riječi istaknuo: “Svojim novim proznim djelom, romanom Kreni, Anita Martinac stoluje i dalje na vrhu hrvatskih spisatelja koji su se usudili pripovjednim načinom i književnoumjetničkim stilom reći istinu o Domovinskome ratu, njegovu početku, trajanju i završetku te o sudionicima na vjetrometini koja je stoljećima bila nemilosrdna prema njima kao i pučanima s hrvatskih prostora opisanima u njezinoj nadahnutoj prozi te izvornom načinu pisanja i ideji… Pišući o domoljubnim temama, autorici nije teško biti na zasluženom tronu jer za čitljivo štivo ima spisateljsku finoću, draži pisanja i pripovijedanja, istančanu ljubav prema svome domu i rodu dok joj je njezino sudjelovanje u osloboditeljskomu ratu, dalo dragocjeno iskustvo.
Spisateljica sve viđeno i doživljeno pretače na papir čime zadovoljava književno estetske odrednice te daje obol domoljubne spisateljice što ju čini lucidnom i nezaobilaznom na ljestvici ponajboljih. Iako je spomenuto štivo naslovljeno kao roman o Domovinskome ratu, dakle prozni način, u njemu ima dosta osobina dramskog roda, najtežega književno-umjetničkoga stvaranja, pa se s pravom može kazati da djelo nastoji prijeći, svojom strukturom i kompozicijom, na kazališne daske odakle je dobrim dijelom i nastalo.“ – nadalje piše prof. Protuđer.
Rezenzije potpisuju brigadir HV Radmilo Jasak i glumac Rober Kurbaša
Kako tematski roman Kreni! romansira povijest Domovinskog rata tako i recenzije potpisuju kompetentni stručni i umjetnički dojam, brigadir HV Radmilo Jasak i glumac Rober Kurbaša.
„…Autorica ovog romana Anita Martinac je toliko vjerno prikazala vojnu organizaciju, aktivnosti postrojbi i sami tijek operacije „Lipanjske zore“ tako da ovo djelo uz umjetničku i kronološku ima i veliku povijesnu vrijednost…Roman Kreni je blizak, stvaran i jak podsjetnik na vrijednosti Domovinskog rata. Može se prirediti i kao dramski prikaz ili snimiti film jer živopisno dočarava scene a čuva dostojanstvo istine.“ – istaknuo je brigadir Jasak koji je u vrijeme navedene operacije bio jedan od zapovjednika postrojbi koje se spominju u romanu.
Dok glumac Rober Kurbaša koji je s autoricom izveo dramski prikaz jednog djela romana piše „U vrijeme poraća zasigurno se vode neke nove, drukčije bitke ali, usudio bih se reći, nikako manje važne. Jedan od predvodnika te borbe o onom vremenu stvarnoga rata ali i sada jest Anita Martinac. Ovaj njen novi uradak podjednako, baš kao i prošla književna dijela, ubadaju točno tamo gdje treba te mijenjaju naše predrasude, uvriježena mišljenja i povijesna tumačenja nekih prošlih vremena. Roman Kreni! sjajan je primjer sublimirane priče o herojima ali i antiherojima našeg vremena koji su nas trajno obilježili.“
U tisku dvadeseto književno djelo A, Martinac
Od same autorice saznajemo kako je upravo u tisku i njeno dvadeseto književno djelo, a riječ je također o povijesnom romanu naziva Ilićke priče, te će dva nova romana biti predstavljena u Zagrebu 25. travnja u Društvu hrvatskih književnika, obzirom da je autorica članica i predsjednica Južnohrvatskog ogranka DHK-a.
Roman Kreni! predstavljen je u Čitluku i Mostaru, gdje je publika emotivno i zainteresirano reagirala te pristigli pozivi za nova predstavljanja u Grudama, Kninu, Zagrebu, Širokom Brijegu, Vinkovcima, Münchenu, i niz gradova, gdje je autorica ranije predstavljala svoje povijesne romane koji su okupili šire čitateljstvo.