Muska se kritizira za AfD – Sorosu je dopušteno

Politika

Američki milijarder i najbogatiji čovjek svijeta, Elon Musk, nastavlja s aktivnim političkim djelovanjem nakon američkih izbora i velike pobjede Donalda Trumpa, kandidata kojeg je javno podržavao.

Podržao AFD na društvenim mrežama

Elon Musk javno je podržao njemačku desničarsku stranku Alternativu za Njemačku (AfD). Ova podrška je izražena kroz nekoliko objava na platformi X, gdje je Musk naveo da “samo AfD može spasiti Njemačku”. Ovaj je komentar prenesen i u tekstu za njemačke novine “Welt am Sonntag”, gdje je izjavio da je „prikazivanje AfD-a kao ekstremno desne stranke lažno“, ističući da čelnica stranke Alice Weidel ima istospolnu partnericu iz Šri Lanke, što prema Muskovim riječima ne odgovara stereotipu o ekstremnoj desnici. Njemačka obavještajna agencija je 2021. godine klasificirala AfD kao ekstremnu na nacionalnoj razini, što dovodi do dodatnih kontroverzi oko Muskovih izjava, a ubrzo nakon objave teksta u novinama, urednica rubrike Eva Marie Kogel podnijela je ostavku u znak protesta protiv objave Muskovog članka.

Miješanje u unutarnja pitanja?

Muskova podrška AfD-u izazvala je burne reakcije u njemačkoj javnosti i među političarima te su ga mnogi optužili da se nepotrebno miješa u njemačku politiku uoči parlamentarnih izbora 23. veljače. Njemački političari, uključujući kancelara Olafa Scholza i vođu CDU-a Friedricha Merza, također su kritizirali Muskove izjave, naglašavajući da takva podrška može biti štetna za demokratski proces njemačkih parlamentarnih izbora. Ova situacija podiže svijest i javnu raspravu o ulozi stranih pojedinaca u lokalnim izborima, kao i o slobodi izražavanja nasuprot političkom utjecaju. Musk je svoju podršku AfD-u usporedio s Trumpovim uspjehom u SAD-u, sugerirajući da promjena u političkoj klimi može biti moguća i u Njemačkoj. Reakcije na društvenim mrežama na Muskovu podršku AfD-u bile su, za razliku od onih političke elite, mješovite, gdje se mogu pronaći i podrška i kritike. Neke objave na X-u izražavaju zabrinutost zbog potencijalnog utjecaja na izbore, dok druge vide Muskovo ‘miješanje’ kao potvrdu potrebe za promjenama u njemačkoj politici.

S druge strane – „zeleni“ novac

No, valja podsjetiti da Elon Musk nije prvi političar koji se javno opredijelio za jednu političku opciju ili bolje reći ideologiju. Godinama prije njega, može se reći desetljećima, to je s iznimnom strašću radio i još uvijek radi George Soros, mađarsko-američki biznismen poznat po podršci ljevičarskim političarima i ciljevima po Europi, često i u Hrvatskoj. Njegova Zaklada Otvoreno društvo podupire udruge civilnog društva, uključujući i one koji se brinu i o dobrobiti migranata, izbjeglica i tražitelja azila. Što se tiče Hrvatske, u prvih 15-atak godina od njezinoga osamostaljenja, Soros je kroz svoje Otvoreno društvo financirao rad lijevo orijentiranih civilnih udruga i medija kojih su novinari i kolumnisti, dnevno, počesto i bez ikakvih argumenta kritizirali politiku prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana tvrdeći da je nedemokratska u svim sastavnicama i da je zbog dobrobiti Hrvatske što prije treba srušiti. Članci, sponzorirani Sorosevim novcem išli su tako daleko da su donosili „pouzdane“ vijesti kako je Sorosovo bogatstvo i desetak puta veće od hrvatskog BDP-a te da je samo pitanje, hoće li i kada srušiti hrvatski financijski sustav koji je ionako slab i neučinkovit.

Financiranje iz sjene

Iako su mediji koji su obilato surađivali sa Sorosom i bili na njegovim jaslama tu suradnju i ovisnost uporno negirali, potvrda točnosti te informacije došla je 2016. kada su hakeri upali u njegov sustav i učinili javnosti dostupnim sve njegove dokumente i projekte, otkrivajući što je sve financirao u Hrvatskoj.

Soroseve dokumente objavila je 2016. organizacija DC Leaks navodeći da su arhive Sorosevih organizacija provalili američki aktivisti, u želji da pokažu istinu o procesu donošenja odluka, odnosno o ključnim elementima američkog političkog života. S druge strane američki stručnjaci tvrdili su da su Sorosa hakirali Rusi. Bez obzira tko je to učinio napravio i iz kojih razloga, pomogao je u otkrivanju istine, a što je za svako demokratsko društvo od iznimne važnosti i zdravo.

Utjecaj „financijske vlastele“ na birače i civilno društvo

Ono što čini razliku između Muska i Sorosa je u tome što Musk svoju podršku pojedinim političarima i političkim opcijama ne skriva, štoviše javno je objavljuje na svojoj platformi X i drugim medijima, dok je Soros u svojim aktivnostima i podršci lijevom političkom spektru uvijek bio diskretniji, ali, što je još bitnije, financijski uključen. Bilo kako bilo, problematičnim se dojmi svako strano uključivanje u političke procese neke države, no valja razlučiti sredstva utjecaja na one direktne, financijske te na podupiranje neke političke ideologije ili opcije na društvenim mrežama i u javnim izjavama. U oba slučaja potrebno je voditi se kritičkim sagledavanjem partikularnih interesa utjecajnih milijardera i imati na umu posljedice njihovog političkog djelovanja.

Piše: Karlo Kućan

Tagged